Cyklinowanie podłóg – co trzeba o nim wiedzieć?

Cyklinowanie podłóg – co trzeba o nim wiedzieć?

Cyklinowanie podłóg, to najbardziej popularny zabieg renowacyjny drewnianych posadzek, wykonuje się przy użyciu specjalnej maszyny – cykliniarki. Samo szlifowanie powtarza się kilkukrotnie, w zależności od rodzaju uszkodzeń i ewentualnych przebarwień. Zazwyczaj jednak podłogę cyklinuje się jednorazowo od trzech do pięciu razy, cały czas oczywiście obserwując postępujące prace renowacyjne. Podczas cyklinowania należy oczywiście pamiętać, by każdorazowo zmienić gramaturę papieru ściernego, pamiętając o odpowiednim jego doborze do rodzaju drewna. Jednak jeśli zdecydujemy się na pomoc fachowców w tej materii, nie musimy się obawiać ewentualnego zniszczenia podłogi. Osoby specjalizujące się w tego typu pracach doskonale poradzą sobie z tym zadaniem i z pewnością nie dojdzie do ziszczenia parkietu czy posadzki z litego drewna.

Podstawowe zalety cyklinowania podłóg

Cyklinowanie podłóg niesie ze sobą wiele zalet. Wada tego zabiegu jest jedynie to, że jest on stosunkowo czasochłonny (wraz z późniejszym wykończeniem odnowionej posadzki drewnianej) i nierzadko wymaga opuszczenia mieszkania na czas cyklinowania i późniejszego lakierowania lub olejowania podłogi. Podłogi z desek i parkiety raz na kilkanaście lat wymagają renowacji i odświeżenia, ze względu na to, że po prostu się niszczą podczas ich użytkowania. Jednak należy nadmienić to, że drewniane posadzki są niezwykle trwałe i wytrzymałe, dlatego nie powinniśmy obawiać się inwestowania w nie. Jednak tak jak wszystko – drewniane posadzki, wraz z ich użytkowaniem, zużywają się, zarysowują czy po prostu plamią. Warstwa ochronna drewnianej posadzki po prostu się ściera, dlatego należy ją odpowiednio chronić i w razie potrzeby odnawiać. Jednak przed przystąpieniem do cyklinowania podłóg, należy zwrócić uwagę na to czy jest to w ogóle możliwe. Co zatem mogłoby przeszkodzić w cyklinowaniu podłóg? Otóż nieodpowiednia grubość desek stanowi podstawowe przeciwwskazanie. Każde cyklinowanie podłóg sprawia, że deski stają się o około  1-2 mm cieńsze, dlatego warto zwrócić uwagę na ich grubość deski już przy wyborze i zakupie drewnianej posadzki. Zbyt cienka deska może okazać się niemożliwa do renowacji za klika lub kilkanaście lat oraz szybciej stanie się podatna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jednak standardowe deski parkietowe, jeśli na takie rozwiązanie się zdecydujemy, mają około 2 cm grubości, więc cyklinowanie podłóg z powodzeniem będzie można na nich wykonać.

Jakie są podstawowe zalety cyklinowania podłóg?

Do najważniejszych zalet, jakie możemy wskazać przy cyklinowaniu podłóg drewnianych, należy przede wszystkim odświeżenie i przywrócenie dawnego (a może i nawet lepszego) wyglądu podłogi,  możliwość usunięcia różnego rodzaju plam, zabrudzeń oraz odbarwień, pozbycie się rys i wgłębień, usunięcie ubytków, wyrównanie nierównej już podłogi, usunięcie starego lakieru bez niszczenia podłogi i wymiana go na nowy (jeśli oczywiście posadzka była lakierowana), a także stosunkowo niewielki koszt cyklinowania w porównaniu z koniecznością wymiany podłogi na nową. Jednak należy pamiętać o tym, że cyklinowanie to żmudny i wymagający proces, dlatego konieczne jest dobre przygotowanie się do niego. Niezbędne będzie opróżnienie wszystkich pomieszczeń, w których cyklinowanie podłóg ma zostać wykonane. Ponadto należy pamiętać również o tym, że cyklinowanie to także zabieg ochronny. Po jego wykonaniu konieczne jest pokrycie desek nowym lakierem lub innym środkiem zabezpieczającym, takim jak olej czy bejca, co utrwala sam zabieg, a także chroni podłogę lub parkiet przed uszkodzeniami mechanicznymi, plamami oraz zarysowaniami. Oczywiście przed lakierowaniem należy wybrać możliwe najlepszy preparat, dostosowany do rodzaju naszej podłogi oraz jej gatunku i koloru. Z pewnością zatem warto cyklinowanie podłóg zlecić specjalistom, przez co unikniemy ewentualnych błędów czy zniszczeń posadzki. Specjaliści wykonają ten zabieg dokładnie, a także solidnie przystąpią do późniejszego zabezpieczenia desek lub parkietu.

Uncategorized