Projekt kuchni – z wyspą czy bez?

Projekt kuchni – z wyspą czy bez?

Obecnie wyróżnia się dwa podstawowe rozwiązania w zakresie projektowania kuchni. Pomieszczenie to może być zamknięte, jak również może przybierać formę otwartą i dzięki temu łączyć się z pozostałą częścią mieszkania – najczęściej z jadalnią lub salonem. Decydując się na tą drugą ewentualność, bardzo często oddziela się te dwa pomieszczenia za pomocą wyspy kuchennej. Sprawdź czy warto uwzględniać ten element w projekcie swojej kuchni!

Wyspa kuchenna – poznaj jej zalety!

Wyspa w kuchni otwartej może pełnić wiele ról. Jej główną funkcją jest stanowienie przegrody lub swoistego łącznika z pozostałą częścią mieszkania. Najczęściej wyspę stawia się na granicy kuchni z salonem lub jadalnią, wtedy te pomieszczenia można połączyć w płynny sposób. Wyspa kuchenna może być miejscem do gotowania, przestrzenią traktowaną jako blat roboczy lub stolikiem, przy którym można usiąść i zjeść posiłek. Zaletą takiego elementu architektonicznego jest chociażby uniwersalność – można zastosować ją we wnętrzu zaaranżowanym w niemal każdym stylu. Wyspa kuchenna to stałe wyposażenie większości otwartych kuchni także dlatego, że jest to recepta na stworzenie dodatkowej przestrzeni, przez co kilka osób może przygotowywać posiłki w tym samym czasie. W związku z tym sprawdzi się jako optyczne powiększenie mniejszych pomieszczeń, jak również wtedy, gdy chce się wykreować więcej miejsca dla rodziny złożonej z wielu członków. Zaletą wyspy kuchennej jest ponadto jej ergonomiczność oraz praktyczność. To także szansa na racjonalne wykorzystanie całej przestrzeni, a także nadanie kuchni powiewu elegancji i nowoczesności.

Wady wyspy kuchennej – sprawdź je!

Jednak wyspa kuchenna nie sprawdzi się w każdym domu czy mieszkaniu. Wszystko przez to, że ma ona kilka mankamentów. Przede wszystkim ten element łączy się bezpośrednio z faktem, iż mieści się ona w otwartych kuchniach, przez co przygotowywanie posiłków na wyspie jest równoznaczne z rozprowadzaniem się zapachów gotowania po innych pomieszczeniach. Ważne jest również to, iż na wyspie kuchennej trzeba cały czas utrzymywać duży porządek, ponieważ jest to zawsze miejsce, które znajduje się „na widoku”. Wadą wyspy kuchennej może być ponadto brak połączenia ze stylem, w jakim jest urządzona pozostała część kuchni, trzeba więc brać pod uwagę wszystkie te elementy łącznie i projektować je wspólnie, tak aby do siebie pasowały. Warto również wskazać, że decydując się na wyspę kuchenną trzeba liczyć się z nieco większymi kosztami, ponieważ jest to dodatkowy element, który może, ale nie musi znaleźć się w każdej kuchni. Najlepiej jest więc rozpocząć od rozważenia, czy wyspa kuchenna jest nam w ogóle niezbędna, czy też w zupełności poradzimy sobie bez niej.

Projekt kuchni z wyspą – czy warto się zdecydować?

Zaprezentowane powyżej zestawienie pokazuje, że wyspa kuchenna charakteryzuje się zarówno mocnymi, jak i słabymi cechami. Jednak praktyka pokazuje, że jest to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością i coraz częściej pojawiające się w polskich domach oraz mieszkaniach. Jednocześnie należy pamiętać, że nie zawsze opłaca się ślepo podążać za modą. Każdy przypadek warto więc rozważyć indywidualnie i zdecydować czy wyspa będzie miała praktyczne zastosowanie w naszej nowej kuchni. Najważniejsze jest bowiem, aby we własnym mieszkaniu czy domu (a szczególnie w kuchni) czuć się komfortowo i wygodnie.

Uncategorized