Buty do wody – czy warto?

Buty do wody – czy warto?

Dzieci i woda to połączenie doskonałe, jeśli chcemy sprawić maluchom frajdę i zapewnić im świetną zabawę przez cały dzień. Bez względu na to, czy wybieramy basen zewnętrzny, morze, jezioro czy inny akwen, dzieci raz wpuszczone do wody będą w niej szaleć godzinami i trudno je będzie z niej wyciągnąć. Zadaniem dorosłych jest zadbanie o to, by ta zabawa była bezpieczna i nie pozostawiła żadnych przykrych pamiątek.

W czasie zabaw nad wodą sporym zagrożeniem jest to, czego nie widać, między innymi szkła i inne ostre elementy, które znajdują się w wodnym mule na dnie. Maluchy raczej nie są w stanie ominąć zagrożenia. Trudno też oczekiwać od dziecka zanurzonego po pas w wodzie, by uważało na szkła znajdujące się na dnie. Dlatego też dobrze jest zaopatrzyć maluchy w buty do wody, które zapewnią im bezpieczeństwo w czasie wakacyjnych szaleństwo. Powinny być one dobrej jakości, dopasowane do indywidualnych potrzeb dziecka. W butach do wody maluchy mogą nie tylko biegać po plaży czy pluskać się w wodzie, ale nawet pływać. Są one tak skonstruowane, aby nie krępować ruchów, a przy okazji wyróżniają się lekkością, co ma duży wpływ na ich zachowanie się w wodzie.

Ochrona przed kamieniami i jeżowcami

Buty do wody to dobre rozwiązanie nie tylko z perspektywy bezpieczeństwa przed szkłami i innymi zanieczyszczeniami, które mogą się w wodzie znajdować. Świetnie sprawdzają się podczas wędrowania kamienistymi plażami, których ostre kamienie mogą być sporym zagrożeniem dla delikatnych dziecięcych stópek. Nawet dorośli nie są w stanie chodzić bosymi stopami po kamieniach, tym bardziej trzeba więc zadbać o najmłodszych. Na niektórych, często rajskich plażach, zagrożeniem są również jeżowce oraz inne wodne stworzenia, które mogą ukłuć, parzyć lub w innej formie zaatakować, jeśli się na nie nadepnie. Buty do wody także w tym przypadku będą dobrą ochroną dla dziecięcych stóp. Jeśli wybieramy się na egzotyczne wakacje na plaże, których nie znamy, zawsze warto kupić buty do wody, które przydadzą się dziecku w czasie odkrywania nowych wakacyjnych terenów.

Dobre buty, czyli jakie?

Do zabawy nad wodą często zakładamy dzieciom klapki z tworzywa lub zwykłe sandały. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż nie zawsze się sprawdza. Klapki to opcja jedynie na chwilę, podczas intensywnych zabaw będą dziecku nieustannie spadały. A zaangażowany w zabawę maluch raczej nie będzie pilnował, by co chwilę je zakładać. Zwykłe sandały również nie są dobrym obuwiem nad wodą – jeśli w butach, w których chodzi na co dzień, maluch będzie chodził po wodzie, najprawdopodobniej szybko się rozkleją, stracą swój fason i nie będą nadawały się do dalszego użytku. Nad wodą dzieci potrzebują profesjonalnego obuwia, stworzonego specjalnie do chodzenia po wodzie. Żadne półśrodki nie będą się w tej kwestii dobrze sprawdzać. Nie są dobrym rozwiązaniem także tanie buty, dostępne w sklepach z chińszczyzną czy na straganach w nadmorskich miejscowościach. Obuwie za kilka czy kilkanaście złotych w żaden sposób nie jest w stanie spełnić wymagań odnośnie ich jakości.

W butach do wody najważniejsza jest ich podeszwa – powinna być wykonana z solidnych materiałów, mieć właściwą grubość, aby zapewniała stuprocentową ochronę przed wszystkimi zagrożeniami w piasku i na dnie. Co więcej, podeszwa musi być również elastyczna, dopasowana do stopy i antypoślizgowa od spodu. Dzięki temu zwiększać będzie przyczepność do podłoża. To ważne w przypadku chociażby wędrowania po ostrych kamieniach.

Solidne, dopasowane, wytrzymałe

Wybierając buty do wody dla dziecka, stawiajmy na sprawdzone produkty pochodzące od solidnych firm. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie to dobra inwestycja w zdrowie dziecięcych stóp. Buty do wody powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, właściwie wyprofilowane i dopasowane do anatomii dziecięcej stopy. Nie powinny być ani za małe, ani tym bardziej zsuwać się podczas intensywnych zabaw czy pływania. Co więcej, nie mogą również krępować ruchów, ściskać palców i powodować nieprawidłowego ułożenia. Stopa w bucie do pływania powinna być swobodna. Dobrze jest więc kupować buty w towarzystwie malucha, który będzie je nosił. Dzięki temu będzie można je przymierzyć i ocenić, czy faktycznie są właściwie dopasowane. Pamiętajmy, że buty powinny mieć również regulowane zapięcie, co pozwoli dopasować je do dziecięcej stópki. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż buty wsuwane, które nie zawsze pasują na każdą stopę. W ofercie butów do wody od dobrych producentów możemy znaleźć obuwie nie tylko wysokiej jakości i świetnie wykonane, ale również bardzo ładne i estetyczne. Najmłodsi mają więc z czego wybierać.

Uncategorized